تبلیغات
 
 
آموزش جامع سرمه دوزی و روبان دوزی - کنسرت سیمین غانم در قزوین / اسحاق چگینی : دلسرد شدم!

کنسرت سیمین غانم در قزوین / اسحاق چگینی : دلسرد شدم!

نویسنده : علی صمدی فر یکشنبه 25 اردیبهشت 1390 11:35 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  

برگزاری کنسرت‌های چندسال اخیر در شهر قزوین و همچنین در پیش داشتن چند کنسرت بزرگ دیگر، بهانه‌ای شد تا ساعتی میهمان نوازندۀ شناخته شده و صاحب سبک ساز نی، مدیر موسسه ترانۀ عارف و همچنین مسئول شمارۀ یک برگزاری این کنسرت‌ها باشم.اسحاق چگینی که این روزها  شدیداً مشغول تمرین با گروه ۹۰ نفره‌ای از هنرمندان سازهای ملی ایران در ارکستر ملی (به رهبری بردیا کیارس) می‌باشد و افتخار اجرای قطعۀ ” نی‌نوا ” شاهکار استاد علیزاده، تنها کنسرتوی نی و ارکستر زهی نصیبش شده، در این گفتگو ضمن انتقاد از رفتار مسئولین ادارۀ ارشاد قزوین در صدور مجوز این برنامه‌ها، اطلاعاتی را در مورد برگزاری کنسرت استاد جلال ذوالفنون و خانم سیمین غانم در قزوین، منتشر کرد که در ادامه مشاهده می‌فرمایید :

آقای چگینی، تا آنجا که خبر دارم مشکل خاصی در اخذ مجوز کنسرت‌هایی که تاکنون در قزوین برگزار کرده‌اید مثل کنسرت هنرمندانی چون آقای قربانی، محمد معتمدی، همایون شجریان و استاد علیزاده نداشته‌اید، پس انتقادتان از چیست ؟

ما در کنسرت همایون با یک برخورد خوبی از طرف مسئولین ارشاد مواجه شدیم. استقبال کردند، علی رغم آن جو رسانه‌ای که شکل گرفته بود و دیدیم که چقدر خوب و بی حاشیه برگذار شد. آن کنسرت نشان داد که علاقه مندان و تماشاگران قزوینی فرهیخته و بیشتر از سطح انتظار هنرمندان هستند و حق مسلم آن هاست که در یک سالن خوب و مناسب موسیقی مورد علاقه شان را بشنوند نه در سولۀ ورزشی…

هم اکنون یک حرکت خوبی شکل گرفته و آن زده شدن کلنگ تالار موسیقی شهر است، این اتفاق را چطور ارزیابی می‌کنید؟

مسئولین الان در حال ساخت تالار موسیقی قزوین هستند، من بارها به آنها گفته‌ام که اگر این سالن زیر ۱۵۰۰ نفر ظرفیت داشته باشد ساختنش فایده ندارد.اگر قرار باشد یک سالن ۷۰۰ نفره یا ۸۰۰ نفره ساخته شود این سالن دردی از ما دوا نمی‌کند و دوباره کنسرت‌های بزرگ را مجبوریم از روی ناچاری در سوله برگزار کنیم، شهرهای دیگر این سالن را ۱۵۰۰ نفره یا ۱۷۰۰ نفره می‌سازند درست است که این بودجۀ ریاست جمهوری‌ست ولی طرح آن ثابت نیست و طرحی قابل تغییر است می‌گویند نه!

ظرفیتی که الان برای این سالن در نظر گرفته شده چقدر است؟

۷۰۰ نفر ظاهراً ! اینگونه سالن بدرد ما نمی‌خورد.اگر اینطور باشد که همین سالن تربیت معلم را داریم.نه اینکه این سالن بد باشد، ولی فقط برای دو نوازی و چند نوازی و گروه‌هایی مثل گروه آقای عقیلی خوب است اما وقتی قرار است گروه شهرام ناظری و یا همایون شجریان و یا ارکستر ملی را بیاوریم امکانات نیست و گزینه‌ای غیر از سوله نمی‌ماند.کنسرت در سوله طبعات خودش را دارد، مشکل امنیتی هست، بحث این هست که از همان ابتدا بی احترامی‌ست به مخاطبان و شنوندگان موسیقی که نه صدای مناسب هست و نه تصویر مناسب و خیلی مشکلات دیگر که قطعاً خودتان در جریان آن هستید.

اما مشکل شما دقیقاً با رویه صدور مجوز چیست ؟

مشکل من با این قضیه این است که مسئولین در یک جاهایی از از پروسۀ صدور مجوز دخالت مستقیم دارند که نباید داشته باشند.ما برای هر کنسرت باید نمونۀ کار، رزومۀ کاری گروه یا آن استادی که قرار است در قزوین برنامه اجرا کند را باید بفرستیم تا ادارۀ ارشاد تایید کند و براساس آن مجوز بدهد، می‌رویم فرمانداری دوباره فرمانداری از ما نمونۀ کار می‌خواهد! به کی این را ارائه می‌دهند؟ کارشناس موسیقی دارند آنجا؟ هنرمند از آن طرف نگران است که ما قرارداد بسته‌ایم که کنسرت برگزار می‌شود یا نمی‌شود ؟ یک ماه هنرمندی که حالا به احترام بنده برنامه‌اش را تغییر داده علاف می‌کنیم در بعضی موارد واقعاً خیلی هنرمند صبوری به خرج داد که با جای دیگر قرارداد نبسته وگر نه در همان تاریخ در خیلی جاهای دیگر می‌توانسته کنسرت برگزار کند.همۀ مشکل من اینجاست.
اصلاً هنرمند نباید برود فرمانداری، مکاتبات باید از طریق خود ادارۀ ارشاد فقط جهت اطلاع رسانی انجام بگیرد…ما می‌خواهیم کنسرت برگزار کنیم و آنها موظف هستند که امنیت آنرا برقرار کنند نه اینکه ما بعد از طی مراحل طولانی دوباره استرس بگیریم که آیا فرمانداری موافقت می‌کند که ما کنسرت را برگزار کنیم یا نه! من با این بخش واقعاً مخالفم

در مورد کنسرت سیمین غانم که در بعد از کنسرت گروه ذوالفنون در پیش است چطور؟

الان ما می‌خواهیم کنسرت خانم سیمین غانم را برگزار کنیم هنوز هیچ چیز مشخص و قطعی نیست! چند روز بیشتر فرصت نداریم. مدتهاست که من به مسئولین گفتم، هر کدام توپ را در زمین دیگری می‌اندازد.اگر می‌خواهید برگزار نشود بگویید برگزار نمی‌شود، اگر می‌خواهید برگزار بشود جسارت و شهامت این را داشته باشید و از اول همۀ مسئولیت آنرا به عهده بگیرید.
این کنسرت که همه‌اش برای خانم‌هاست، همۀ عوامل خانم هستند، به مناسبت میلاد حضرت زهرا است و خانم غانم یک هنرمند شناخته شده هستند و در شهرهای دیگر به راحتی کنسرتش برگزار شده می‌خواهم بدانم که چه معنی دارد که در قزوین محافظه کارانه با آن برخورد می‌شود؟
من همۀ هدفم زمانی که آمدم موسسۀ فرهنگی زدم این بود که از روابط و اعتبارم استفاده کنم و هنمندان بزرگ را به شهرم بیاورم ولی با این وضع راستش را بخواهید کمی دلسرد شدم.
پروسۀ گرفتن مجوز اذیتمان می‌کند البته در بعضی از کنسرت‌ها، تکلیف روشن است یک بام هست و دو هوا.من نمی‌دانم چرا در تهران به همه نوع کنسرت مجوز داده می‌شه ولی در قزوین که ۱۰۰ کیلومتری تهران است نه!

در مورد کنسرت استاد ذوالفنون هم همین مشکلات بود ؟

در مورد کنسرت استاد ذوالفنون خداراشکر روند صدور مجوز خوب پیش رفت، آقای رمضانی نهایت همکاری را داشته با ما منتها این یک مورد (کنسرت خانم سیمین غانم) نمی‌دانم چرا اینقدر پیچیده شده.تقاضای برای کنسرت موسیقی در قزوین زیاد است، مردم ما تشنۀ هنر موسیقی ایرانی هستند من این را بارها و بارها گفته‌ام که اگر حالا به داد این موسیقی که رو به موت و رو به قبله هم دراز شده نرسیم دیگر باید قیدش را بزنیم در تلویزیون که امکان پخش ساز نداریم تنها آب باریکه‌ای که ما می‌توانیم این موسیقی را زنده نگه داریم همین کنسرت‌هاست این هم که وضعیت به این ترتیب است!

پی‌نوشت : برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنسرت استاد ذوالفنون ایــنــجا مراجعه کنید.همچنین کنسرت خانم سیمین غانم در روزهای ۵ و ۶ خرداد ماه در سالن تربیت معلم شهر قزوین برگزار خواهد شد که اخبار تکمیلی‌ این برنامه نیز متعاقباً از همین وبلاگ منتشر خواهد شد.منبع:
http://mehrnews.hosh.ir

آخرین ویرایش: - -

چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:45 ب.ظ

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?
جمعه 17 آذر 1396 06:28 ب.ظ
I was very happy to discover this site. I wanted to thank you for your time for
this particularly fantastic read!! I definitely loved every part of it and
i also have you book-marked to look at new information on your web site.
جمعه 17 شهریور 1396 02:23 ق.ظ
What's up, its fastidious article on the topic of media print, we all be familiar with media is a
great source of data.
سه شنبه 17 مرداد 1396 08:03 ق.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is tasteful, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an edginess over
that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:11 ب.ظ
Normally I do not read article on blogs, however I would like to say that
this write-up very compelled me to take a look at and do so!
Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice
article.
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:58 ب.ظ
Hello! I could have sworn I've been to this blog
before but after reading through some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر